DIY: kolorowe drzwi wejściowe

@littlegreene

Drzwi frontowe to pierwsza rzecz na jaką zwraca się uwagę wchodząc do domu. Choć stanowią tylko niewielką część całej posiadłości, mogą całkowicie nadać lub odmienić jej charakter. Drzwi wejściowe – najbardziej praktyczny, ale często pomijany element naszych domów z roku na rok ulegają odważniejszym przeobrażeniom. Odważne kolory, mosiężne elementy, a nawet rzeźby i witraże. Jak całkowicie odmienić nasze drzwi wejściowe?

@londondoor.co.uk

Jak pomalować drzwi wejściowe?

Malowanie drzwi wejściowych nie jest trudnym zadaniem, ale tak jak przy malowaniu ścian, kluczowe jest dobre przygotowanie i wykonanie zadania we właściwej kolejności. Według ekspertki od kolorów i farb Annie Sloan, warto poświęcić temu przedsięwzięciu odpowiednio dużo czasu i zaangażowania. Przemyślana renowacja i właściwe przygotowanie dadzą nam fantastyczny efekt na wiele lat, a dokładność w każdym szczególe będzie wywoływać uśmiech na naszych twarzach za każdym razem, gdy będziemy przekraczać próg naszego domu. 

Odpowiednie przygotowanie 

Zanim zabierzemy się za renowację naszych drzwi, warto najpierw pomyśleć o pogodzie i zaplanować pracę na słoneczny, suchy dzień. Jeśli mamy taką możliwość warto zdjąć drzwi z zawiasów – to znacznie ułatwi nam szlifowanie i późniejsze malowanie. Kolejnym krokiem powinno być usunięcie wszystkich elementów okucia z drzwi, takich jak klamka, kołatka, czy hak na wieniec. Jeśli jednak jest to niemożliwe, możemy zabezpieczyć te papierową taśmą malarską. Następnie przechodzimy do szlifowania drzwi. Możemy użyć w tym celu elektrycznej szlifierki, która pomoże nam skutecznie pozbyć się resztek starej farby i lakieru. Musimy pamiętać, że efekt końcowy jest mocno uzależniony od dokładnego przygotowania powierzchni przed malowaniem. 

Malowanie

Gdy nasze drzwi są już dokładnie oszlifowane, umyte i suche, możemy przejść do malowania. Niezbędne przy tym będą cienkie pędzle i wałki – które pozwolą nam na precyzyjne rozłożenie farby. Aby uzyskać równomierny efekt starajmy się budować krycie cienkimi warstwami. W zależności od efektu jaki chcemy uzyskać, możemy wybrać farby o wysokim połysku, satynowe lub w całkowitym macie. Kluczowy przy wyborze jest także kolor, który wcale nie musi być nudny!

@homebunch.com

Elegancka czerń

Czerń to elegancki kolor, który może całkowicie odmienić wygląd naszych drzwi. Jeśli mamy wątpliwości co do właściwego odcienia i wykończenia farby, postawmy na głęboką czerń z połyskiem, aby uzyskać najbardziej wyrafinowany wygląd. Jeśli bardziej podoba nam się matowe wykończenie, najlepiej postawić na ciemny antracyt. 

@littlegreene

Radosne pastele

Na szczęście czarny nie jest jedynym kolorem, który może odmienić wejście do naszego domu, więc jeśli czarny to nie nasz kolor, istnieje kilka innych bezpiecznych opcji, które podbiją nasze serce. Jasny kolor, który kontrastuje z neutralną powierzchnią zewnętrzną – od maślanego żółtego do mięty i bladego różu, sprawi, że nasze drzwi frontowe zyskają nowego, nieco romantycznego stylu. Jeśli mieszkamy w domu z cegły, który jest już dość jasny, rozważ stonowany lub pudrowy odcień, taki jak turkusowy lub pudrowy błękit.  

@laurelberninteriors.com

Strażacka czerwień

Ten odważny i wyrazisty kolor może z początku wydawać się zbyt krzyczący na zewnątrz. Jednak wbrew pozorom, jest to jeden z bardziej uniwersalnych wyborów, który będzie komponował się świetnie z szarościami budynku i zieloną roślinnością dookoła. Jeśli dodamy złote elementy, takie jak klamka, czy kołatka, nadamy naszym drzwiom niemal królewskiego charakteru, który będzie wyglądał zjawiskowo o każdej porze roku. 

@Maisondecinq

Stonowany granat

Stonowane odcienie granatu to bezpieczna propozycja jeśli chcemy wprowadzić odrobinę koloru, ale nie chcemy by drzwi zbytnio przyciągały uwagę przechodniów. Granat, szczególnie o satynowym wykończeniu będzie pięknie prezentował się zarówno przy nowoczesnych, jak i rustykalnych murach budynku. Będzie też świetnym kontrastem dla kwiatowych wieńców na drzwi!

Tagi: , , , ,
by
Poprzedni wpis Następny wpis