Dlaczego warto ćwiczyć jogę?

@marine_chpn

Joga wpływa pozytywnie na nasze ciało, umysł i emocje. Wraz z rosnącą popularnością tej aktywności, docenianych jest coraz więcej jej zalet. Wykonywanym ćwiczeniom towarzyszy także filozofia życia, która czyni praktykowanie jogi niemal duchowym przeżyciem. Jak joga wpływa na nasze ciało i umysł?

@stylowi.pl

Prawidłowa postawa ciała

Jednym z pierwszych skutków praktykowania jogi jaki zauważymy, będzie znacząca poprawa postawy naszego ciała. Wykonywane asany w większości wymagają od nas wyprostowania pleców, napięcia mięśni brzucha lub prawidłowego ułożenia miednicy – wszystko to w rezultacie odbija się na ułożeniu naszej sylwetki. Wyrobienie poprawnych nawyków na macie i zachowanie prawidłowej postawy ciała, przyniesie długofalowe korzyści dla naszego organizmu także poza nią. Pozwoli nam to zapobiegać i leczyć bóle pleców, a także niwelować dyskomfort spowodowany siedzącym trybem życia. Ponadto joga korzystnie wpłynie także na nasze mięśnie i stawy. Przyczyni się do ich dotlenienia i rozciągnięcia, zmniejszy napięcie mięśniowe, zwiększy mobilność i koordynację, a także uelastyczni nasze ciało – tym samym czyniąc je mniej podatnym na kontuzje i urazy.

@yoga_ky

Poprawa wydolności organizmu

Regularne praktykowanie jogi znacząco przyczyni się do wzmocnienia mięśni głębokich, dzięki czemu nasze ciało stanie się bardziej elastyczne, wytrzymałe i gibkie. Ponadto staniemy się bardziej świadomi swoich ruchów, poprawi się nasz refleks i wydolność. Poczujemy prawdziwą harmonię z naszym ciałem, co również pozytywnie wpłynie na nasz nastrój i samoakceptację.

Odmładzająca siła

Praktykowanie jogi wyraźnie opóźnia procesy starzenia się organizmu. Pod wpływem ćwiczeń zachodzą korzystne zmiany we krwi, zwiększa się ilość antyoksydantów, obniża poziom cholesterolu sodu i trójglicerydów. Podnosi się również zdolność organizmu do samooczyszczania i odbudowy, dzięki czemu na dłużej zachowujemy młodość. Wykonywanie asan wpływa także na nasze stawy i kości, zmniejszając ryzyko wystąpienia osteoporozy czy artretyzmu.

@arina.negishi

Modelowanie sylwetki

Choć głównym celem jogi nie jest spalanie kalorii, nie oznacza to jednak, że nie ma wpływu na wygląd naszej sylwetki. Mimo że na pierwsze efekty będziemy musieli poczekać znacznie dłużej niż w przypadku treningów nastawionych na redukcję, mogą okazać się o wiele skuteczniejsze i trwalsze. Wraz ze wzmocnieniem mięśni, poprawą postawy i redukcją tkanki tłuszczowej, wzrasta także poziom dobrego samopoczucia oraz większe poczucie własnej wartości.

Unormowanie gospodarki hormonalnej

Oprócz wielu korzyści związanych z wyglądem naszego ciała, praktykowaniu jogi zawdzięczamy również jej pozytywny wpływ na prawidłową pracę gospodarki hormonalnej organizmu oraz układu krążenia.

Liczne ćwiczenia oddechowe wykonywane podczas treningu nie tylko rytmizują nasz oddech, ale również regulują ciśnienie krwi oraz usprawniają pracę gruczołów dokrewnych, takich jak: przysadka mózgowa, tarczyca, nadnercza i jajniki. Dlatego też joga jest szczególnie zalecana kobietom starającym się o dziecko, kobietom w ciąży oraz przechodzącym menopauzę.

@yogibeachhouse

Redukcja stresu

Ponieważ stres jest nieodłącznym elementem naszego życia, warto znaleźć skuteczne sposoby na samodzielne radzenie sobie z nim. Jego długotrwałe oddziaływanie niesie za sobą negatywny wpływ na kondycję naszego organizmu oraz psychiki. Zmniejszeniu ulega odporność, zaczynamy odczuwać napięcie mięśniowe, bóle głowy, spadkowi ulega koncentracja, a szybkie zasypianie zaczyna stanowić problem. Regularna praktyka jogi pozwala zniwelować skutki stresu, ale także uczy jak radzić sobie z nim na co dzień. Statyczne ćwiczenia wykonywane w połączeniu z głębokim, miarowym oddechem, zadziałają na nas uspokajająco i odprężająco. Ciało poczuje się rozluźnione, a myśli staną się bardziej uporządkowane.

Pomoc przy kobiecych dolegliwościach

Joga to doskonały środek rozluźniający i redukujący ból na przykład w przypadku napięcia przedmiesiączkowego i bólach menstruacyjnych. Dodatkowo regularne praktykowanie asan wpływa wzmacniająco na mięśnie dna miednicy, dzięki czemu zapobiegniemy wielu nieprzyjemnym dolegliwościom. Jest to szczególnie istotne dla kobiet starających się o dziecko lub kobiet w ciąży, ponieważ wzmocnienie tych mięśni znacząco ułatwi poród, a także zminimalizuje ryzyko przedwczesnego porodu. Co więcej praktyka jogi w trakcie ciąży, może pomóc przyszłej mamie łagodzić dolegliwości takie jak nudności, huśtawki nastroju, problemy trawienne oraz uczucie ciężkich nóg.

@meliniseri

Pośpiech niewskazany

Joga to doskonałe narzędzie do radzenia sobie z trudnościami dnia codziennego, uciążliwymi dolegliwościami cielesnymi oraz niespokojnymi myślami. Jednak bardzo istotne jest, by wprowadzać ćwiczenia powolnym, odpowiednim tempem, słuchając w pełni naszego organizmu. Zbytnie forsowanie się w oczekiwaniu na spektakularne efekty – jak w każdej dyscyplinie może zakończyć się nieszczęśliwą kontuzją. Aby czerpać wszystkie korzyści z tej niezwykłej aktywności zadbajmy o to, by skupić się przede wszystkim na dokładności wykonywanych pozycji. Z czasem będą wydawały się coraz łatwiejsze, dzięki czemu będziemy mogli zwiększać stopień ich zaawansowania. Zbyt szybkie przeskoczenie do skomplikowanych asan może okazać się niemożliwe do wykonania i skutecznie zniechęcić nas do praktykowania jogi.

Tagi: , , , ,
by
Poprzedni wpis Następny wpis