Dania na bazie kaszy z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością. Dziś dodatek ten dołączamy nie tylko do klasycznego, mięsnego sosu, ale coraz częściej czynimy go podstawą naszych kulinarnych eksperymentów. Jednogarnkowe delicje znane pod nazwą kaszotto szybko podbiły serca Polek i Polaków, stając się istotnym elementem naszego jadłospisu. A przynajmniej jadłospisu tych z nas, którym zależy na pełnowartościowej, odżywczej, zdrowej diecie. Bo kasza jest w takim menu składnikiem idealnym. Występuje w przeróżnych odmianach i odsłonach. Możemy ją jeść na słodko lub przygotować na obiad czy kolację. Pasuje do warzyw, mięs, sosów i dań deserowych. Jakie potrawy z kaszą warto wybierać i dlaczego?
Kasza jest świetnym dodatkiem do dań obiadowych. Zastępuje w nich ryż lub ziemniaki, dostarczając naszemu organizmowi całego zestawu niezbędnych dla zdrowia witamin i minerałów. W zależności od typu kaszy znajdziemy w niej cynk, magnez, potas, witaminy z grupy B, miedź. Wszystkie te składniki czynią ją pożądanym dodatkiem do codziennej diety.
Jedną z popularniejszych w Polsce kasz jest kasza gryczana. W sklepach możemy wybierać między taka paloną, a białą. Ta pierwsza ma bardziej wyrazisty smak, biała z kolei jest delikatna, idealna dla fanów subtelnych smaków. Na białej kaszy możemy nawet upiec chleb gryczany! Niezależnie od tego, którą wybierzemy, jedząc ją, dostarczymy sobie zestaw witamin z grupy B, które odpowiadają m.in. za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. Ale to nie wszystko. W kaszy gryczanej są również flawonoidy, które przyczyniają się do wzmocnienia żył i, tym samym, wpływają zbawiennie na układ krwionośny. W gryce znajdziemy także rutynę – sprzymierzeńca w walce z sezonowymi infekcjami.
Zawartość pożądanych dla zdrowia składników to jedno, ale kaszę gryczaną warto docenić także za smak. Tradycyjne podaje się ją uprażoną na patelni ze skwarkami i cebulką lub ugotowaną – idealną do gęstych, mięsnych sosów. Ale nie są to jedyne sposoby podawania tego dodatku. Świetnie zagra również w zapiekankach z dodatkiem grzybów, jako element farszu, którym napełnimy papryki, dynie czy cukinie, jako nadzienie do wegetariańskich pierogów czy wspomniany już fundament pod chleb gryczany. Kaszę możemy również usmażyć z dynią i jarmużem, posypać fetą i świeżymi ziołami. Tak powstanie bardzo modne, szybkie w przygotowaniu i pyszne kaszotto. Zajadajmy się nim jesienią, by kompleksowo wzmacniać organizm i chronić przed atakami chorobotwórczych drobnoustrojów.
Słodkie pyszności z kaszy manny
Kasza gryczana nie jest jedynym skarbem polskiej kuchni. Fani słodkich smakołyków pokochają przepyszne desery i śniadania na bazie kaszy manny. Pożywnym i pysznym śniadaniem jest klasyczna kasza manna na mleku. Dodajemy do niej świeże owoce lub pełne witamin syropy. Do tego bakalie lub nasiona chia. To solidna dawka składników mineralnych i energetyczna bomba, która pozwoli z przytupem rozpocząć każdy dzień.
Ale nie tylko takie tradycyjne potrawy można tworzyć na bazie tej niezwykłej kaszy. To produkt lekkostrawny i bardzo delikatny, więc sprawdzi się w codziennej diecie dzieci i osób, które zmagają się z problemami trawiennymi. Na jej bazie mogą powstać pyszne i pożywne placuszki, które świetnie sprawdzą się zarówno na śniadanie, jak i słodki obiad. Przygotowanie takich placków jest bardzo proste, a sama potrawa bez wątpienia przypadnie do gustu naszym milusińskim, którzy – jak wiadomo – bywają bardzo wybredni. Do dania dorzućmy świeże owoce, które będą idealnym dodatkiem witamin i minerałów.
Kaszę mannę można jeść również w wersji wytrawnej. To zdecydowanie mniej popularna odsłona tego produktu. Ale bez wątpienia warto ją wypróbować! Egzamin zdadzą np. kaszowe kostki dorzucone do zupy – to niebanalny i pożywny dodatek do zup i kremów.
Komosa ryżowa dla fanów nowoczesności
Niezwykle modnym produktem jest w ostatnich latach komosa ryżowa. Uprawiana pierwotnie w Ameryce Południowej podbiła serca ludzi na całym świecie. Jest nie tylko pyszna, ale też bardzo zdrowa. Znajdziemy w niej białko, zdrowe kwasy tłuszczowe, tiaminę, niacynę, kwas foliowy i witaminę E oraz ogromną dawkę magnezu, żelazo i fosfor. A to tylko wycinek składników, które kryją się w tych niepozornych ziarnach. Warto wspomnieć też o błonniku, który usprawnia trawienie, zapobiegając zaparciom. Komosa ryżowa nie zawiera glutenu, więc będzie dobrym składnikiem diety osób chorujących na celiakię. Do tego jest pożywna i pyszna. Swobodnie można ją dodawać do wielu dań.
Warto wypróbować doskonałe nadziewane warzywa. Do przygotowania farszu użyjmy komosy ryżowej, którą dopełnimy warzywami i przyprawimy. Całość zapiekamy w piecu. Pyszne, proste w przygotowaniu i doskonale zdrowe!
Komosa ryżowa zagra też w sałatkach. Używajmy jej dowolnie często, dostarczając organizmowi niezbędnych dla zdrowia składników. Łączmy ją z warzywami – brokułami, szpinakiem, jarmużem, pomidorami, papryką i cukinią. Dorzucajmy aromatyczne przyprawy i świeże zioła, które nadadzą naszym potrawom wyjątkowy smak. I nie bójmy się eksperymentować! Kuchnia to nasze małe królestwo aromatów. Szalejmy w niej do woli!
Warto pamiętać, że kasza – w różnych odsłonach – to tradycyjne danie kuchni polskiej. Wracajmy więc do starych przepisów, które pamiętamy z domów naszych babć i czerpmy z klasyki gastronomicznego skarbca. Znajdziemy tam bez wątpienia połączenia, które bardzo nas zaskoczą. Nie bójmy się też czerpać z przepisów kuchni całego świata. Kasza to produkt, który jest znany na całym globie i w różnych odsłonach serwowany od setek lat. Smacznego!