Stylowa przekąska: chlebek bananowy

@thecollegehousewife

Chlebek bananowy to wyjątkowo proste w przygotowaniu ciasto babkowe na bazie dojrzałych bananów. Wciąż pojawiają się nowe wersje tego wypieku – od tradycyjnych, po dietetyczne i wysokobiałkowe. Ich niepodważalną zaletą jest prosty skład i całkowita dowolność wybranych przez nas dodatków. Możemy dowolnie modyfikować przepis w zależności, na jakie smaki mamy akurat ochotę!

@ambitiouskitchen.com

Chlebek bananowy – historia

Uważa się, że przepis na chlebek bananowy narodził się – jak wiele cennych rzeczy, z potrzeby. Problemem były zbyt szybko dojrzewające banany. Aby uniknąć wyrzucania jedzenia, szukano sposobu na ich przetworzenie. Pierwsza wersja chlebka pojawiła się w latach 30. XX wieku w Stanach Zjednoczonych. Była ona bardzo prosta i oszczędna, co wiązało się z trudną w tamtych czasach sytuacją ekonomiczną wielu ludzi. Dopiero w latach 50. zaczęto eksperymentować nad przepisem, wzbogacając go o różne składniki i dodatki smakowe.

Jak powstaje chlebek bananowy?

Pierwotnym pomysłem na zastosowanie bananów w cieście było zastąpienie nimi jajek. Dojrzałe banany, tak samo jak jajka, miały nadać ciastu odpowiedniej lepkości. Dzisiejsze przepisy ulegają ciągłym przemianom. Jednak w większości banany wykorzystuje się przede wszystkim do nadania wypiekowi charakterystycznego smaku, wilgotności i słodyczy.
Do upieczenia chlebka bananowego będziemy potrzebowali wyłącznie kilku składników. Wystarczy, że do dojrzałych bananów dodamy mąki, masła, jaja, sody lub proszku do pieczenia, odrobiny cukru i dowolne dodatki, m.in.: orzechy, suszoną żurawinę, słonecznik, czekoladę, owoce leśne, czy przyprawy (wanilię, cynamon, imbir) etc. Otrzymamy masę, którą wystarczy przelać do formy i piec przez około 50 minut. Chlebek po ostudzeniu jest gotowy do podania.

Chlebek bananowy i jego właściwości zdrowotne

Mimo że chlebek bananowy jest bardzo słodki i może stanowić obciążenie glikemiczne dla naszego organizmu, w zestawieniu z innymi wypiekami jest znacznie zdrowszy. Zawiera duże ilości błonnika oraz wiele składników odżywczych, takich jak dodane pestki nasion, bakalie, kakao, które powinny znaleźć się w zbilansowanej diecie. W chlebku bananowym znajdziemy także duże ilości witamin i minerałów, takich jak m.in. miedź, magnez, potas i fosfor oraz witaminę B6. Jego kolejnym plusem jest możliwość obniżenia zawartości cukru, zastępując go (częściowo lub całkowicie) dodatkiem większej ilości bananów. O wartości odżywczej naszego wypieku będzie świadczyła także mąka, jaką wybierzemy. Zastępując mocno oczyszczoną mąkę pszenną – mąką pełnoziarnistą lub jaglaną, wzbogacimy nasz wypiek o jeszcze większą ilość wartościowych składników odżywczych.

Chlebek bananowy – podanie

W Stanach Zjednoczonych chlebek bananowy, choć bardziej przypomina wilgotne ciasto niż chleb, jest tak traktowany. Najczęściej stanowi element śniadania lub przekąskę w ciągu dnia – podawany z masłem lub zapiekany jak tosty francuskie.
Z powodzeniem może być traktowany jako słodki dodatek do kawy i herbaty.
Doskonale sprawdzi się w wersji solo, jak i podany z różnymi dodatkami. Świetnie smakuje z masłem orzechowym, kremem czekoladowym, dżemami, jogurtami, serkami, czy miodem.
Do jego wypieku wybierana najczęściej jest średnich rozmiarów keksówka. Jednak sprawdzą się także małe foremki do babeczek. Dietetyczne muffinki możemy ozdobić bitą śmietaną i owocami. Taka forma podania sprawdzi się jako szybki w przygotowaniu poczęstunek dla naszych gości lub jako zdrowa alternatywa babeczek na przyjęcia urodzinowe dla dzieci.

Jeden wypiek – wiele wersji!

Jedną z największych zalet chlebka bananowego jest fakt, że tradycyjny przepis możemy dowolnie modyfikować, odejmując lub dodając niektóre składniki. Jeśli zależy nam by otrzymać niskokaloryczną wersję, możemy całkowicie zrezygnować z cukru na rzecz innej substancji słodzącej o niższej kaloryczności. Gdy usuniemy z niego jajka i masło, zastępując je olejem roślinnym – upieczemy doskonały, wegański chlebek bananowy. Popularnym dodatkiem do chlebka, jest także odżywka białkowa, stosowana przez osoby trenujące, skupiające się na zwiększeniu masy mięśniowej. Dzięki temu jest to chętnie stosowana przekąska między treningami, zapewniająca sytość, energię i cenne wartości odżywcze.

by
Poprzedni wpis Następny wpis