W czasach, gdy niemal każdego dnia jesteśmy bombardowani informacjami o stale pogarszającym się stanie powietrza, zaczynamy poważnie myśleć o napierającym zagrożeniu. Doskonałym sposobem na poprawę jakości powietrza w naszych domach jest zadbanie, by znalazły się w nich odpowiednie rośliny. Ich obecność ma nie tylko pozytywny wpływ na nasze zdrowie, ale także tworzy przyjazną atmosferę nawet w niewielkim wnętrzu. Ich widok działa kojąco, a pielęgnacja uczy cierpliwości.
Rośliny oczyszczające powietrze w domu
Zarówno w mieszkaniu jak i w biurze – w których spędzamy znaczną większość czasu, unoszą się szkodliwe dla człowieka związki. Wydzielają się one podczas pracy wielu urządzeń, klejów, farb, różnego rodzaju lakierów, a nawet chemii gospodarczej i kosmetyków. Na szczęście amerykańscy naukowcy z agencji kosmicznej NASA już w 1989 roku, szukając sposobu na oczyszczanie powietrza we wnętrzach statków kosmicznych, w których przebywają miesiącami, odkryli, że doskonale sprawują tą rolę niektóre rośliny doniczkowe. Oprócz tego, że wyłapują szkodliwe substancje z otoczenia, należy pamiętać, że pochłaniają także szkodliwy dla nas dwutlenek węgla wytwarzając w zamian niezbędny do życia tlen. Ponadto woda, która odparowuje z liści i podłoża, przyczynia się do wzrostu nawilżenia powietrza. Jest to niezwykle ważne dla komfortu domowników, szczególnie w okresie grzewczym.
Skrzydłokwiat (Spathiphyllum)
Ceniony przede wszystkim za duże walory estetyczne skrzydłokwiat, to jedna z częściej wybieranych roślin doniczkowych do naszego wnętrza. Jego duże, dekoracyjne liście i kwiatostany przypominające żagle, zdobią roślinę od wiosny aż do wczesnej jesieni. W zależności od odmiany osiągają nawet do 80 centymetrów wysokości. Najlepiej będą czuły się w lekko zacienionych miejscach o jednostajnej temperaturze pokojowej. Podlewane obficie w okresie letnim oraz oszczędnie podczas zimy, z pewnością odwdzięczą się urzekającym wyglądem. Jednak oprócz naturalnej dekoracji jaką stanowi dla wnętrza, jego największą zaletą są właściwości przyjazne dla zdrowia człowieka. Skutecznie oczyszcza powietrze ze szkodliwych substancji takich jak m.in. tlenek węgla, formaldehyd czy ksylen.
Dracena (Dracaena)
Posiadając dracenę w swoim domu, możemy mieć pewność, że substancje takie jak toluen, benzen czy trójchloroetylen zostaną skutecznie odfiltrowane z powietrza. Powinnyśmy zwrócić szczególną uwagę na odmiany takie jak: dracena wonna, dracena obrzeżona i dracena deremeńska, ponieważ to im zawdzięczamy największe właściwości filtrujące. Dracena jest wyjątkowo łatwa w uprawie, w dodatku szybko regeneruje się po ewentualnych błędach pielęgnacyjnych. Dlatego sprawdzi się świetnie w rękach początkującego miłośnika roślin. Ze względu na charakterystyczny kształt i barwę liści od lat wykorzystywana jest przez architektów do dekoracji najmodniejszych wnętrz.
Sansewieria (wężownica)
Urokliwa Sansewieria wpisująca się w ponadczasowe trendy wystrojów wnętrz to kolejna roślina doskonale radząca sobie z zanieczyszczeniami znajdującymi się w powietrzu. Najlepiej odegra swoją rolę ustawiona w sypialni, ponieważ dotlenia pomieszczenie w nocy i usuwa związki benzenu, który jest odpowiedzialny za obniżenie nastroju i utrudnione dotlenienie mózgu. Skutecznie zwalcza także formaldehyd, który powoduje bezsenność i bóle głowy.
Różne gatunki palm
Palmy, oprócz wprowadzenia egzotycznego klimatu do naszych wnętrz, doskonale oczyszczą i nawilżą powietrze tak samo jak jej wyżej wspomniane poprzedniczki. Ponieważ palmy potrafią urosnąć do naprawdę pokaźnych rozmiarów, proponowane są do większych pomieszczeń o sporym dostępie do rozproszonego światła. Aby podziwiać znaczny przyrost naszej roślinki, warto zadbać o odpowiednio dobraną doniczkę – zalecane są przede wszystkim te o wąskim i wysokim kształcie.
Zielistka Sternberga (Chlorophytum Comosum)
Piękne zielone liście z jasnym konturem doskonale dopełnią wystrój salonu lub gabinetu. Zielistka Sternberga skutecznie pochłania szkodliwe substancje unoszące się w dymie papierosowym, a nawet promieniowanie elektromagnetyczne. Jej popularność zawdzięcza zdolnościom do łatwej adaptacji w przeróżnych aranżacjach, dzięki czemu jest rośliną bardzo łatwą w utrzymaniu.
Aloes (Aloe Vera)
Aloesu nie trzeba nikomu przedstawiać. Dzięki swoim właściwościom odżywczym jest niezwykle popularnym składnikiem wielu kosmetyków. Jednak równie ogromne korzyści może przynieść jego uprawa w domowym zaciszu. Oczyszcza, filtruje, nawilża powietrze w pomieszczeniu. Możesz także wykorzystać liście aloesu w domowych zabiegach pielęgnacyjnych, ponieważ posiadają właściwości regeneracyjne, przeciwzapalne, kojące i nawilżające. Wspomogą gojenie się ran, oparzeń, czy stanów zapalnych. Aloes jest niezwykle efektowną rośliną jako element dekoracyjny każdego wnętrza, jednak jego surowy kształt idealnie skomponuje się z nowoczesnym designem.