Dlaczego warto się ruszać? Słów kilka o aktywności fizycznej

O tym, że aktywność fizyczna jest ważna, wiedzieli już starożytni. Powiedzenie: w zdrowym ciele zdrowy duch to jedna z łacińskich sentencji (mens sana in corpore sano). Przekonuje nas o tym również piramida zdrowego żywienia oraz nauka, która udowadnia, że ruch wpływa pozytywnie także na nasz mózg.

Aktywność fizyczna znalazła się w podstawie najnowszej piramidy zdrowego żywienia. Ruch zdecydowanie pomaga modelować zgrabną sylwetkę oraz przyczynia się do wytwarzania przez organizm hormonów szczęścia, zwanych endorfinami – tym samym pomaga nam w radzeniu sobie w trudnych momentach życia. Jak udowodniły badania – może wpływać pozytywnie także na naszą kreatywność i inteligencję.

Źrodło: @thestrongmovement

Aktywność fizyczna, a ciało

Wykonując wysiłek fizyczny, robimy zbawienną rzecz dla ciała – dostarczamy tlen wszystkim komórkom swojego organizmu. Regularna aktywność fizyczna poprawia krążenie, dzięki czemu mięśnie są odpowiednio zaopatrzone w składniki odżywcze, co z kolei sprawia, że dłużej zachowują młodość, sprężystość i siłę. Ćwiczenia przyspieszają metabolizm, dzięki czemu w zakamarkach ciała nie odkłada się nieestetyczna tkanka tłuszczowa – energia z jedzenia jest zagospodarowana przez mięśnie wykonujące wysiłek. Aktywność fizyczna zatem znacząco przyczynia się do poprawy naszego wyglądu. A przecież – im lepiej wyglądamy, tym lepiej się ze sobą czujemy, co z kolei przekłada się na nasz nastrój i ogólne nastawienie do rzeczywistości. Wydzielające się podczas wysiłku fizycznego endorfiny sprawiają, że nawet jeśli jesteśmy zmęczone, odczuwamy zadowolenie. Ale to nie wszystkie korzyści wynikające z regularnej aktywności. Dostarczając organizmowi zapas tlenu, sprawiamy, że zaczyna on lepiej funkcjonować, dzięki czemu obniżamy ryzyko wystąpienia poważnych chorób cywilizacyjnych, takich jak zawał serca, udar, cukrzyca czy choroby układu krążenia.

Aktywność fizyczna, a kreatywność

Wysiłek fizyczny oddziałuje nie tylko na nasze ciało, ale także na nasz mózg. Jak dowiedli naukowcy – wspiera inteligencję i zdolność do kreatywnego myślenia! Jak to się dzieje? Powiązanie pomiędzy regularną aktywnością fizyczną a rozwojem mózgu stwierdził Kirk Erickson z University of Pittsburgh. Jego badanie wykazało – za pomocą rezonansu magnetycznego – wzrost objętości hipokampa (struktury mózgowej odpowiedzialnej m.in. za pamięć) u osób, które przez kilka miesięcy regularnie wykonywały ćwiczenia aerobowe. Do podobnych wniosków w 2006 r. doszedł Stanley J. Colcombe z Uniwersytetu Stanu Illinois, który u osób starszych uprawiających regularnie aerobik przez pół roku stwierdził rozrost istoty białej i szarej w obszarach mózgu związanych z zapamiętywaniem. Według naukowców aktywność fizyczna pobudza mózg do wydzielania hormonów i białka BDNF (ang. Brain-Derived Neurotrophic Factor), które buduje komórki nerwowe (neurony) i sprzyja regeneracji połączeń pomiędzy nimi. Doktor Fred Gage z Salk Institue w La Jolla podkreśla znaczenie regularności ćwiczeń fizycznych dla rozwoju mózgu – im regularniej ćwiczymy, tym produkcja nowych neuronów jest większa.

Jaką aktywność fizyczną wybrać?

Nie ma znaczenia, czy zaczniesz biegać, ćwiczyć na siłowni, pływać, uprawiać aerobik czy jeździć na rowerze. Każda aktywność fizyczna ma zbawienny wpływ na figurę, samopoczucie i sprawność umysłową. Ale uwaga – ważna jest regularność! Co w tym wypadku znaczy regularność? Konieczność podejmowania wysiłku fizycznego co najmniej 3 razy w tygodniu przez ok. 45 min. Dlatego też warto wybrać dyscyplinę sportu, którą naprawdę lubisz i nie będziesz musiała się zmuszać do jej uprawia kilka razy w tygodniu. Wysiłek fizyczny nie może być przykrym obowiązkiem, bo szybko Ci się znudzi i nie osiągniesz założonego efektu. Spróbuj różnych ćwiczeń i form aktywności i wybierz te, które dostarczają Ci najwięcej przyjemności. Jeśli sama nie możesz się zmotywować do regularności, zacznij ćwiczyć z przyjaciółką lub zapisz się na zorganizowane zajęcia. Praca w grupie mobilizuje! Mogą Ci pomóc także stylowe gadżety.

 

Źrodło: @basebodybabes

Dla osiągnięcia najlepszych efektów zdrowotnych i odchudzających aktywność fizyczna powinna iść w parze ze zdrowych sposobem odżywiania się. To dwa ważne elementy dobrego funkcjonowania.

Tagi: , , , ,
by
Poprzedni wpis Następny wpis