Sezon grzybowy w pełni – w lasach i na polanach tłoczą się miłośnicy grzybobrania, by móc w domowym zaciszu zasmakować skarbów polskiej jesieni. A jest co próbować, bo tegoroczne zbiory są naprawdę obfite. Ciepła, wilgotna aura sprawia, że grzyby pojawiają się nawet w miastach, na przydomowych trawnikach i polankach. Ale jak je wykorzystać, by odkryć ten niezwykły smak na nowo?
Risotto z borowikami w nowoczesnej odsłonie
Na początek jesiennej przygody z grzybami w roli głównej proponujemy risotto z borowikami i różowym winem. Ta wariacja na temat klasycznego dania to prawdziwa uczta dla fanów grzybowego aromatu. Nie tylko doskonale smakuje, ale też pięknie wygląda – różowe wino nadaje ryżowi niebanalnej barwy. Całość jest doskonale kremowa i aksamitna. Grzyby wybijają się oczywiście na pierwszy plan. Podsmażone na maśle prawdziwki, z odrobiną pieprzu i soli, całość uzupełniona aromatycznymi listkami pietruszki. Wszystko podane w głębokim talerzu i oprószone startym parmezanem. Niebiańska uczta dla fanów grzybowego smaku gotowa.
Focaccia z rydzami dla wytrawnych grzybiarzy
Jednymi z tych grzybów, które rzadko udaje nam się zebrać, a które smakują naprawdę wyjątkowo, są rydze. Więc jeśli mamy tyle szczęścia, że leżą już na kuchennym blacie, nie marnujmy czasu! Przygotujmy smaczną focaccię z rydzami. Grzyby dokładnie umyjmy i pokrójmy na mniejsze kawałki. Rozłóżmy potem na placku i ozdóbmy aromatycznymi ziołami. Doskonale sprawdzi się rozmaryn, warto też wykorzystać tymianek. Tego połączenia polskich-włoskich smaków pozazdrości nam każdy grzybowy smakosz.
Pierogi w wersji jesiennej
Październik i listopad to miesiące, w których śmiało możemy zamienić pieczarki na prawdziwe skarby polskich lasów i łąk. Proponujemy stworzenie na ich bazie aromatycznego nadzienia do pierogów. Świetnie sprawdzą się do tego prawdziwki i podgrzybki. Całość oczywiście możemy urozmaicić kapustą – np. kiszoną. Nadzienie przyprawiamy solą i pieprzem, odrobiną czosnku i suszonego lubczyku. Tak przygotowaną masę nakładamy na ciasto, zwijamy, sklejamy i gotujemy. Podajemy polane rozpuszczonym masłem z pietruszką.
Prosta tarta pełna smaku
Doskonałym pomysłem na ucztę z dodatkiem grzybów jest przygotowanie tarty. Tutaj ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia. Na wierzch tego placka możemy bowiem położyć właściwie wszystko – należy jednak pamiętać o proporcjach. Dodatków nie może być za wiele, bo przeciążą całość i sprawią, że stanie się płaska i zbyt obfita. O ile pieczarki są popularnym i lubianym dodatkiem do tarty, o tyle stosunkowo rzadko przyrządzamy ją z wykorzystaniem grzybów leśnych. Czas to zmienić! Borowiki, kurki, a nawet maślaki – wszystkie one sprawdzą się tutaj perfekcyjnie.
Zupa na rozgrzanie
Grzyby warto wykorzystać również do przygotowania aromatycznej, jesiennej zupy. Nic prostszego – wodę po ugotowaniu grzybów do marynaty możemy wykorzystać jako podstawę doskonałego wywaru. Warto wypróbować tradycyjną, zabielaną śmietaną zupę z grzybami leśnymi lub postawić na nowoczesne rozwiązania kulinarne, przyrządzając krem serowo-grzybowy. Niezależnie od tego, na którą wersję się zdecydujemy, możemy mieć pewność, że wszyscy miłośnicy leśnego aromatu będą zachwyceni.
Klasyka polskiej kuchni
Polędwiczki z grzybami to ten rodzaj dania, obok którego trudno przejść obojętnie. Nawet najwięksi sceptycy takich tradycyjnych potraw muszą przyznać, że tego smaku nie da się niczym zastąpić. Nic dziwnego, że podają je i kochające mamy czy babcie, i wykwintne restauracje. Podstawa jest jednak taka sama – polędwica, grzyby leśne, śmietana. Wszystko dusimy na tyle długo, by mięso zmiękło i stało się aksamitne i delikatne. Możemy podawać je z ziemniakami gotowanymi w mundurkach, aromatycznym puree lub makaronem tagliatelle – do wyboru!
Proste i efektowne danie z makaronu
Grzyby w połączeniu z makaronem to fuzja smaków, która kusi największych koneserów. Nic dziwnego – w tej prostocie tkwi niezwykła magia. Możemy śmiało więc pokusić się o przygotowanie niezbyt trudnego, ale przepysznego dania – makaronu ze smażonymi grzybami. Najlepiej sprawdzą się tutaj prawdziwki, które – podsmażone na patelni z dodatkiem cebulki – będą perfekcyjnie współgrać z naszym ulubionym typem makaronu. Danie warto na koniec skropić oliwą z oliwek i posypać utartym drobno parmezanem. Satysfakcja gwarantowana.
Smacznie, prosto, po polsku!
Ale nie musimy porywać się na żadne skomplikowane przepisy, żeby cieszyć się smakiem grzybów leśnych. Wystarczy podsmażyć je z cebulą i czosnkiem, zamarynować wzorem naszych babć i mam lub po prostu dodać do sosu. W każdej z tych odsłon będą zachwycać smakiem i kusić wszystkich naszych gości. Cieszmy się nimi – póki czas!