Wiosna to czas, którego z niecierpliwością oczekują wszyscy, również smakosze. Wraz z nastaniem tej optymistycznej pory roku wszystko zaczyna smakować po prostu znacznie lepiej. Stragany wypełniają się wówczas pysznymi aromatycznymi nowalijkami, w tym obfitująca w ogromną ilość cennych witamin i minerałów botwinką. Sezon na nią właśnie się rozpoczął. Korzystajmy więc z młodych listków oraz korzeni buraka ćwikłowego jak najczęściej. Można wyczarować z nich prawdziwe rarytasy.
Botwinkowe pęczotto z tymiankową nutą
Pęczotto, czyli wariacja na temat kultowego włoskiego risotta, tyle że z wykorzystaniem kaszy pęczak, narobiła swego czasu w kulinariach niemałego szumu. Zagorzali amatorzy klasycznej kuchni wywodzącej się z malowniczego Półwyspu Apenińskiego grzmieli, wytykając pęczottu pospolitość. Mawiano, że nigdy nie dorówna smakiem oryginałowi. W końcu jednak wszyscy się do niego przekonali. Pęczotto bowiem wzbogacone o pełne aromatu, świetnie zgrane smakowo składniki potrafi zyskać nie lada wyrafinowanie. Ba, może nawet prześcignąć w nim nawet i samo risotto. Podobny niezwykły i uzależniająco pyszny efekt uzyskamy, przygotowując je na bazie botwinki.
Oprócz świeżej poszatkowanej botwiny do przyrządzenia dania będziemy potrzebowały składników, takich jak: duża czerwona cebula pokrojona w drobną kostkę, 1/3 szklanki kaszy pęczak, 1/3 szklanki białego wytrawnego wina, 500 ml bulionu warzywnego, spora garść parmezanu, kawałek masła, oliwa z oliwek, świeżo zmielony kolorowy pieprz, sól morska, świeży tymianek.
Podsmażamy na oliwie cebulę i botwinę. Zmniejszamy płomień i dosypujemy do nich kaszę. Mieszamy. Stopniowo dolewamy do niej bulion i wino (czekamy, aż zostaną wchłonięte przez kaszę, po czym dolewamy kolejne porcje). Gotujemy ją do miękkości, co powinno zająć około dwadzieścia pięć minut. Doprawiamy danie. Przed podaniem dodajemy do niego masło, tymianek oraz parmezan.

Klasyczna zupa botwikowa
Zupa botwinkowa to bardzo zdrowa, nieprzeciętnie apetyczna i szalenie smakowita potrawa, która sporej liczbie osób kojarzy się z błogimi czasami dzieciństwa. W wielkiej liczbie polskich domów przez długie lata nie mogło jej zabraknąć na stołach. Była po prostu jednym z najbardziej rozpowszechnionych i najbardziej lubianych wiosennych dań.
Aby ugotować klasyczną zupę botwinkową, powinnyśmy mieć pod ręką składniki, takie jak: botwinka (duży pęczek), litr bulionu warzywnego, pół kilograma młodych ziemniaków, 2 łyżeczki świeżo zmielonego kolorowego pieprzu, pęczek koperku, 2 łyżki soku z cytryny, duża czerwona cebula, kilka łyżek śmietany do zup.
Siekamy listki i łodygi botwinki. Obrane buraczki ścieramy na tarce o grubych oczkach. Szklimy cebulę. Przez około 10 minut podsmażamy pokrojone na grube plastry ziemniaki. Następnie zalewamy je doprawionym bulionem i zagotowujemy. Po dziewięciu minutach dorzucamy do nich buraczki. Po upłynięciu kolejnych pięciu minut umieszczamy w zupie listki i łodygi botwinki, koperek i śmietanę.
