Uroda

Zdrowie i Uroda

Letnia dieta dla pięknej cery

W letniej diecie, przygotowującej ciało do stroju kąpielowego, z tłuszcze usilnie staramy się ograniczyć. Tymczasem to właśnie nienasycone kwasy tłuszczowe decydują o właściwym nawilżeniu skóry i tworzeniu bariery ochronnej, tak cennej, gdy intensywnie korzystamy z uroków kąpieli słonecznych czy morskich. Jeśli tłuszczu w diecie jest za mało, komórki skóry znacznie osłabiają się, ich ściany robią się cienkie i łatwo ulegają przerwaniu. Jednak nie wszystkie tłuszcze są tak samo zdrowe, najcenniejsze to te zawierające nienasycone kwasy tłuszczowe – znaleźć je można w olejach roślinnych, oliwie z oliwek, pestkach dyni i słonecznika, orzechach oraz tłustych rybach morskich takich jak: halibut, łosoś, makrela czy mintaj. Ograniczać natomiast należy tłuszcze pochodzenia zwierzęcego i z produktów nabiałowych, a także słodyczy i ciast, w których używa się utwardzanych tłuszczy roślinnych. Warto pamiętać, ze tłuszcze roślinne zawierają witaminy A i E, czyli tzw. witaminy młodości, które wpływają na odmłodzenie, odżywienie, poprawę struktury włókien kolagenowych i całej skóry.

O tym, że w ciągu dnia należy pić przynajmniej 1,5 litra wody (przy małej aktywności fizycznej) słyszał chyba każdy. Ale właściwie po co? Woda dostarcza mikroelementy, które wykorzystywane są w głębszych warstwach skóry, poza tym jest najlepszym rozpuszczalnikiem i pomaga wypłukiwać z organizmu toksyny i szkodliwe metabolity. Choć zabrzmi to może dziwnie, by picie wody było najbardziej „efektywne”, należy robić to małymi łykami i w ilości nie większej niż około pół szklanki na raz – taki trick pozwala organizmowi lepiej wykorzystać dostarczoną wodę. Duża ilość wypita w krótkim czasie, zmusza nerki do szybkiej filtracji i szybszego wydalania wody, a przy okazji wypłukuje witaminy i sole mineralne.

Warto pamiętać, ze do ogólnego bilansu wodnego wlicza się także niesłodzoną kawę i herbatę (ok. 90% wody). Spożywana żywność to około 20% wody, natomiast owoce i warzywa to aż 85%. Do bilansu nie wlicza się natomiast słodkich napojów gazowanych oraz soków owocowych, gdyż ze względu na dużą zawartość cukru wypłukują one wodę z organizmu i jeszcze bardziej go odwadniają.
Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation