Uroda

Zdrowie i Uroda

Przefiltrowane, czyli kiedy krem z filtrem SPF jest skuteczny?

Schodząca skóra, przebarwienia i nierówna opalenizna – tak właśnie kończy się opalanie bez odpowiedniej ochrony.

Właściwe użycie kremu nie powinno sprowadzać się wyłącznie do sprawdzenia wysokości filtra, ponieważ jego skuteczność zależy od kilku czynników

O najczęściej popełnianych błędach w ochronie przeciwsłonecznej pisałyśmy już na początku czerwca. Teraz, kiedy jest najwyższa pora na zaopatrzenie się w odpowiedni produkt, warto sobie uzmysłowić, że nawet najlepszy krem czy spray może szybko stracić skuteczność. Wszystko wskutek niewłaściwego przechowywania.

Krem przechowywany w wysokiej temperaturze ulega rozkładowi i traci na skuteczności. Właściwym miejscem nie jest więc ani torba plażowa, ani bagażnik. Spędzając czas na świeżym powietrzu, trzeba pamiętać o tym, że produkt z filtrem SPF znajdować powinien się w cieniu (ideałem są np torby lodówki czy torebki termiczne). Po powrocie do domu należy go odłożyć w chłodniejsze miejsce.

Większe ryzyko oparzeń słonecznych niesie za sobą także stosowanie przeterminowanego produktu. Tu nie wystarczy jednak spojrzeć na datę podaną na opakowaniu. Według niektórych dermatologów kremy z filtrem SPF ważne są przez jeden sezon, według innych – nawet do trzech. Przydatność kremu najlepiej przetestować samemu. Jeśli jego konsystencja nie jest jednolita i różni się od tej, jaką produkt miał na początku stosowania, oznacza to, że aktywne składniki ochrony przeciwsłonecznej uległy rozkładowi.

Kiedy już mamy pewność, że produkt nadal jest użyteczny, nie zapominajmy o podstawowych zasadach stosowania kosmetyków z filtrami SPF. Krem naniesiony na skórę musi być co najmniej kwadrans przed wyjściem z domu. Nakładanie produktu należy później powtarzać co dwie godziny. Wyjątkiem jest 20-minutowa lub dłuższa kąpiel, która również zmusza do ponownego użycia kosmetyku. Bardzo istotna jest także ilość kosmetyku czyli 2 mg na każdy centymetr kwadratowy skóry co daje 1,5 ml na samą twarz!

Użyteczność produktów przeciwsłonecznych zależy więc nie tylko od tego, jak i ile nakładamy na skórę, ale i w jakich warunkach je przechowujemy. Kremy i spraye z filtrami SPF nie są kosmetykami długoterminowymi, które można by stosować przez kilka sezonów, aż do wykończenia opakowania. Im szybciej zdamy sobie z tego sprawę, tym mniejszych oparzeń możemy spodziewać się najbliższego lata.
Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation