Natka pietruszki to jedna z tych jadalnych roślin, którą w polskiej kuchni wykorzystujemy najczęściej. Jej intensywny aromat i niezwykłe, prozdrowotne właściwości sprawiają, że chętnie dodajemy ją zarówno do sałatek, jak i dań na ciepło, wrzucamy do rosołu, zdobimy nią ziemniaki lub – w bardziej nowoczesnej odsłonie – dania orientalne. Niezależnie od tego, w której potrawie najbardziej nam smakuje, wszędzie jest tak samo zdrowa i odżywcza. Sprawdzamy, co się kryje w zielonej pietruszce i jak w rozsądny sposób używać jej w kuchni.
Pietruszka dla zdrowia i pięknego wyglądu!
Zielona pietruszka to zioło, które od dziesiątek lat stosuje się w polskiej, tradycyjnej kuchni. Stanowi aromatyczny dodatek do klasycznych dań obiadowych i często zastępuje koperek na ziemniakach z masłem lub w zupie kalafiorowej. Ale jej smak to nie wszystko, za co jest ceniona. Nie sposób bowiem przejść obojętnie obok jej prozdrowotnych właściwości.
W natce znajdziemy całą masę witaminy C – składnika, o którym przypominamy sobie najczęściej w momencie, gdy dopada nas jesienna infekcja. Tymczasem substancja ta jest nam niezbędna nie tylko do zachowania zdrowia w okresie przeziębień. Witamina C pozwala zatroszczyć się o zdrowie skóry, wspiera pracę układu krwionośnego i przyspiesza gojenie ran.
W pietruszce znajdziemy niezwykle cenne połączenie witaminy C, żelaza i betakarotenu, które to substancje wspólnie działają korzystnie na stan skóry i działanie narządu wzroku. Kompozycja ta najlepiej się wchłania w towarzystwie roślinnego tłuszczu, więc pietruszkę warto podawać np. z oliwą z oliwek lub olejem słonecznikowym. Co ciekawe, natka pietruszki znana jest też ze swoich właściwości odświeżających oddech. Jest w tym nawet skuteczniejsza od wyciągu z mięty, więc warto ją stosować np. po kolacji pełnej czosnku czy cebuli.
Regularne jedzenie potraw z dodatkiem zielonej pietruszki świetnie wpływa na cały nasz organizm. A to dlatego, że jest ona pełna przeciwutleniaczy – substancji, które zwalczają wolne rodniki, tym samym wspierając funkcjonowanie układu immunologicznego i zapobiegając procesom starzenia.
Wiemy już, dlaczego warto sięgać po pietruszkę. Teraz czas dowiedzieć się, co możemy z niej zrobić. Na początek coś niebanalnego, nowoczesnego i niezwykle prostego w przygotowaniu. Napój z dodatkiem świeżego ogórka i natki pietruszki to lemoniada, obok której nie sposób przejść obojętnie. Niezwykły zapach i perfekcyjnie skomponowana kompozycja smaków sprawiają, że przypadnie ona do gustu nawet najbardziej wybrednym smakoszom.
Przygotowanie tego detoksykującego napoju to bułka z masłem. Wystarczy świeża woda – może być gazowana, zielony ogórek, tarty imbir i natka pietruszki. Wszystkie składniki wrzucamy do dzbanka i zalewamy wodą. Odstawiamy na minimum godzinę, by aromaty zdążyły się uwolnić. A potem pijemy – dla zdrowia i pysznego smaku.
Tostowe przyjemności na wykwintne śniadanie
Kolejnym prostym i niezwykle efektownym pomysłem na wykorzystanie natki jest przygotowanie aromatycznych tostów z tym zielonym dodatkiem. Na kawałku bagietki możemy położyć to, na co akurat mamy ochotę, ale szczególnie smakowite jest połączenie rzodkiewki podsmażonej na maśle, jajka w koszulce i pietruszki właśnie. Rzodkiewki podsmażamy na roślinnym oleju, który sprawi, że wszystkie prozdrowotne substancje z natki łatwiej się wchłoną.
Sałatki z zieloną pietruszką – dla miłośników warzyw
Pietruszka sprawdzi się świetnie jako dodatek do świeżych sałatek i dań na zimno. Wykorzystanie jej w ten sposób jest niezwykle proste. Wystarczy do klasycznej greckiej sałaty dorzucić posiekane drobno listki lub – jeśli wolimy intensywniejszy smak – gałązki. Ten zielony dodatek można też dodać do klasycznej, polskiej sałatki warzywnej. Niektórzy używają do niej korzenia pietruszki z rosołu, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by dodatkowo wzmocnić smak natką.
Nie zapominajmy też o sałatce, która już w oryginalnym przepisie zawiera pietruszkę – i to w sporych ilościach. Mowa oczywiście o tabbouleh, czyli tradycyjnej potrawie kuchni libańskiej. W daniu tym znajdziemy posiekanego drobno pomidora, kaszę bulgur, świeżego ogórka, cebulkę, czosnek i paprykę. Do tego oczywiście spora porcja natki i cytryna oraz mięta. To smak, którego nie sposób nie pokochać!
Dania na ciepło – idealne na obiad
Aromatyczny dodatek w postaci zielonej pietruszki można dorzuć też do dań na ciepło – szczególnie tych orientalnego pochodzenia. Taki jest między innymi chicken marsala, którego dopełnieniem będzie właśnie przepyszny, świeży smak natki.
Kurczaka możemy też przygotować, zawijając z filetów z piersi roladki. W środku powinny się znaleźć suszone pomidory, ser feta i właśnie siekana pietruszka. Całość owińmy plastrem boczku lub szynki szwarcwaldzkiej. Palce lizać!